Polisa OC to nie wszystko. Jakie inne ubezpieczenia warto kupić?
Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej dla pojazdów mechanicznych jest obowiązkowym ubezpieczeniem dla każdego zarejestrowanego pojazdu. Bez takiej polisy żaden pojazd mechaniczny nie może poruszać się po polskich drogach.
Wybierając polisy zastanówmy się, czego potrzebujemy, w jaki sposób i jak często korzystamy z pojazdu, jak daleko wyjeżdżamy, czy podróżujemy za granicę, z rodziną, z cennym bagażem, czy mamy inne polisy (np. na życie). To wszystko ma znaczenie przy wyborze ubezpieczenia.
Co możemy wybrać:
Obowiązkowe ubezpieczenie OC – chroni każdą osobę trzecią przed skutkami ruchu pojazdu oraz kierowcę pojazdu przed kosztami szkód, które wyrządzi innym osobom.
NNW – Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków – ochrona zdrowia i życia kierowcy i pasażerów. Szczególnie ważna polisa dla kierowcy pojazdu, gdy jest winny zdarzenia. Tylko NNW zapewni mu wypłatę świadczenia za uszczerbek na zdrowiu.
Autocasco (AC) – Ochrona dla pojazdu od zniszczeń i kradzieży. Autocasco zapewnia wypłatę odszkodowania, gdy: sami doprowadziliśmy do uszkodzenia, nie można ustalić sprawcy uszkodzenia, szkoda powstała w wyniku działania sił przyrody.
Assistance auto – pomoc w przypadku awarii pojazdu, którą otrzymamy na miejscu zdarzenia. W całej Polsce oraz za granicą (zależy od wariantu).
Ubezpieczenia dodatkowe drobne – dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne, które częściowo chronią kierowcę i pojazd: ubezpieczenie szyb, ubezpieczenie opon, ubezpieczenie kluczyków, Informacja Prawna i Ochrona Prawna.
Jak wybierać ubezpieczenie, żeby dobrać właściwie
Podstawowy błąd w wyborze ubezpieczenia to kierowanie się ceną polisy. Każde ubezpieczenie (poza OC pojazdu) ma wiele wariantów, opcji i zakresów.
Każdy Ubezpieczyciel ma inną ofertę, inny sposób opisu ubezpieczenia i realizacji umowy, a ceny są bardzo zróżnicowane.
Cenę odkładamy na później, a wybierając ubezpieczenie pojazdu zwracamy uwagę na:
- renomę i opinie o Ubezpieczycielu
- listę sytuacji, w których możemy skorzystać z polisy (np. nie każde Autocasco obejmuje kradzież pojazdu)
- listę sytuacji, których nie obejmuje polisa
- szczególne okoliczności, które odbiorą nam prawo do korzystania z polisy – wyłączenia odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeniowego
- poziom udziału własnego w szkodzie
- sposób naprawy pojazdu przy szkodzie (części zamienne lub oryginalne, autoryzowana stacja obsługi)
- sposób realizacji zgłoszenia pomocy (auto Assistance)
- zakres i standard ochrony (szczególnie przy polisie auto Assistance)
- sumy ubezpieczenia.
Ubezpieczenie tańsze w PAKIECIE
Jeśli chcemy się ubezpieczyć kompleksowo warto skorzystać z oferty jednego Ubezpieczyciela i kupić kilka polis jednocześnie. Korzystamy wtedy z oferty pakietowej, która pozwoli nam uzyskać korzystne zniżki.
Pakietem nazywamy zestaw ubezpieczeń: OC + NNW + Autocasco + ew. Assistance.
Na rynku często mówi się także o pakietach OC + NNW, OC + ubezpieczenie szyb itd.
Trudne ubezpieczenia
Polisy ubezpieczeniowe i umowy są pełne trudnych słów i prawniczych opisów. Także produkty ubezpieczeniowe są zbudowane tak, że trudno je zrozumieć.
Dlatego zanim kupimy ubezpieczenie, warto poznać najważniejsze pojęcia, jak: franszyza integralna, redukcyjna, amortyzacja, konsumpcja sumy ubezpieczenia, zamienniki, udział własny, wyłączenia odpowiedzialności, szkoda całkowita. By przygotować się do zakupu polisy można wykorzystać słownik ubezpieczeniowy lub przeczytać poradnik.
Dobre ubezpieczenie pojazdu poznasz po szkodzie
Gdy kupujemy polisę, musimy myśleć o tym, jak ochroni nas przy szkodzie. Ubezpieczamy się po to, by zapewnić spokój w trudnej sytuacji – w razie wypadku, kradzieży, zniszczenia, czy awarii pojazdu.
Przez cały okres ubezpieczenia korzystamy z komfortu posiadania zabezpieczenia. Jednak prawdziwą jakość ubezpieczenia poznajemy dopiero przy szkodzie.
Dobra polisa ma się sprawdzić w trudnej sytuacji, dlatego głównym kryterium wyboru ubezpieczenia musi być poziom ochrony z polisy oferowany przez Ubezpieczyciela.